fr
de
en
Visitor Anonymous
Home ornitho.de / ornitho.lu
Legal body and partners
Support
News and events
 - 
Latest news
Birds of Germany
  Observations
    - 
Last 2 days
    - 
Last 7 days
     Distribution
       - 
Red Kite 2021
       - 
Common Crane 2021
       - 
White Stork 2021
       - 
Garganey 2021
       - 
Little Ringed Plover 2021
       - 
Barn Swallow 2021
       - 
Common House Martin 2021
       - 
Sand Martin 2021
       - 
Common Swift 2021
 - 
Species portraits
Photo and sound gallery
About ornitho.de / ornitho.lu
 - 
What is ornitho.de resp. ornitho.lu?
 - 
Species protected automatically
 - 
Code of conduct
 - 
Terms and conditions of use
 - 
Reference lists, guide lines and forms
 - 
Distribution of users
 - 
Who is my regional coordinator?
 - 
Publications
 - 
Disclaimer / Contact
  Help
    - 
Using ornitho.de / ornitho.lu
    - 
Symbols and abbreviations
    - 
Frequently asked questions (FAQ)
Projects
 - 
Project: ''Experiencing biodiversity''
Bird monitoring
  Breeding Birds
     Common Breeding Birds
       - 
Common Breeding Bird Survey
       - 
Take part!
       - 
Data entry with NaturaList
     Rare Breeding Birds
       - 
Rare Breeding Bird Survey
       - 
How to participate
       - 
European Bee-eater
       - 
🆕 Breeding waterbirds
       - 
Grey Heron
       - 
Gulls and Terns
       - 
🆕 Reedbreeders
       - 
Rook
       - 
Woodpeckers
       - 
Sand Martin
       - 
Corncrake
       - 
Meadow birds
  Non-breeding birds
     Monitoring of migratory and wintering waterbirds
       - 
Monitoring of migratory and wintering waterbirds in Germany
       - 
Count dates
        Waterbird Census
          - 
Background and aims
          - 
How to participate
          - 
Data entry in ornitho.de
        Monitoring of resting Geese and Swans
          - 
Background and aims
          - 
How to participate
          - 
Data entry in ornitho.de
     Crane roost counts
       - 
Background and aims
       - 
Take part!
       - 
Data entry
Instructions, hints and tipps
  Technical tips and hints
    - 
First steps / Registration
    - 
My account
     Submit observations
       - 
Beobachtungen melden (Hintergrund)
       - 
Beobachtungen melden (Praxis)
       - 
Observation lists
       - 
Schutz von Beobachtungen
       - 
ornitho-App „NaturaList“
    - 
Beobachtungen verwalten
     Data analysis
       - 
Datenbank-Abfragen
       - 
Distribution grid-based (Atlas-Tool)
    - 
Foto- und Tondokumente
    - 
QR-Codes von ornitho.de
  Non-technical tips and hints
    - 
Age and Sex
    - 
Breeding codes and their application
    - 
Eingabe von Koloniebrütern
    - 
Seltenheitenkommissionen
     Identification tips and hints
       - 
Hybrid Crows
       - 
Long-tailed Tits
       - 
Vocalisations of Woodpeckers
Who is my regional coordinator?
Regional coordinators are experienced experts of the regional avifauna, add or change site names and make further inquiries on observations if necessary. The list below shows all districts in Germany and Luxemburg, so you can quickly see who has taken over this important role in your district and whom you may contact if necessary.
Clicking on the name of your regional coordinator takes you to the personal site of the coordinator, where you can find her / his e-mail address.

ornitho-RK-20210407-200px.jpg

Regional coordinators in ornitho.de and ornitho.lu; as of: 07.04.2021
Kreiskürzel Kreisname Regionalkoordinator/in
A Augsburg Andreas Waldmann
A Augsburg Hans Günter Goldscheider
A Augsburg Hermann Stickroth
A Augsburg Robert Kugler
A* Augsburg (Kreisfreie Stadt) Andreas Waldmann
A* Augsburg (Kreisfreie Stadt) Hans Günter Goldscheider
A* Augsburg (Kreisfreie Stadt) Hermann Stickroth
A* Augsburg (Kreisfreie Stadt) Robert Kugler
AA Ostalbkreis Raffael Böker
AB Aschaffenburg Siegmar Hartlaub
AB* Aschaffenburg (Kreisfreie Stadt) Siegmar Hartlaub
ABG Altenburger Land Frank Radon
ABI Anhalt-Bitterfeld Frank Koch
ABI Anhalt-Bitterfeld Frank Vorwald
ABI Anhalt-Bitterfeld Roberto Wolff
ABI Anhalt-Bitterfeld Stefan Fischer
AC Aachen Daniel Lück
AC* Aachen (Kreisfreie Stadt) Daniel Lück
AIC Aichach-Friedberg Hans Günter Goldscheider
AIC Aichach-Friedberg Robert Kugler
AK Altenkirchen (Westerwald) Antonius Kunz
AM Amberg (Kreisfreie Stadt) Hubert Anton
AN Ansbach Andreas Stern
AN Ansbach Markus Bachmann
AN Ansbach Markus Römhild
AN* Ansbach (Kreisfreie Stadt) Markus Bachmann
AN* Ansbach (Kreisfreie Stadt) Markus Römhild
Altötting Walter Sage
AP Weimarer Land Bernd Fröhlich
AP Weimarer Land Stefan Frick
AS Amberg-Sulzbach Hubert Anton
AUR Aurich Torsten Penkert
AW Ahrweiler Jannik Schlicht
AW Ahrweiler Mathias Jönck
AWZ (N) AWZ Nordsee Jochen Dierschke
AWZ (N) AWZ Nordsee Volker Dierschke
AWZ (O) AWZ Ostsee  
AZ Alzey-Worms Volker Schmidt
B Berlin (Kreisfreie Stadt) Alessandro Kormannshaus
B Berlin (Kreisfreie Stadt) Bernd Ratzke
B Berlin (Kreisfreie Stadt) Christoph Bock
B Berlin (Kreisfreie Stadt) Johannes Schwarz
B Berlin (Kreisfreie Stadt) Rainer Altenkamp
B Berlin (Kreisfreie Stadt) Regina Eidner
B Berlin (Kreisfreie Stadt) Toni Becker
BA Bamberg Bernhard Struck
BA Bamberg Thomas Stahl
BA* Bamberg (Kreisfreie Stadt) Bernhard Struck
BA* Bamberg (Kreisfreie Stadt) Thomas Stahl
BAD Baden-Baden (Stadtkreis) Marc Förschler
BAD Baden-Baden (Stadtkreis) Martin Boschert
BAR Barnim Benjamin Herold
BAR Barnim Christoph Bock
BAR Barnim Peter Pakull
BB Böblingen Daniel Kratzer
BC Biberach Georg Heine
BC Biberach Jost Einstein
BGL Berchtesgadener Land Florian Marchner
BGL Berchtesgadener Land Veronika Heel
BI Bielefeld (Kreisfreie Stadt) Frank Püchel-Wieling
BIR Birkenfeld Norbert Roth
BIT Eifelkreis Bitburg-Prüm Christian Dietzen
BIT Eifelkreis Bitburg-Prüm Karl-Heinz Heyne
BK Börde Björn Schäfer
BK Börde Klaus-Jürgen Seelig
BK Börde Robert Würl
BL Zollernalbkreis Nils Agster
BL Zollernalbkreis Nils Anthes
BLK Burgenlandkreis Eckhardt Köhler
BLK Burgenlandkreis Friedrich Eidam
BLK Burgenlandkreis Rolf Hausch
BM Rhein-Erft-Kreis Norbert Wittling
BN Bonn (Kreisfreie Stadt) Darius Stiels
BN Bonn (Kreisfreie Stadt) Jörg Jansmann
BO Bochum (Kreisfreie Stadt) Claus Sandke
BO Bochum (Kreisfreie Stadt) Hendrik Weindorf
BOR Borken Johannes Amshoff
BOR Borken Marius Holtkamp
BOR Borken Martin Steverding
BOT Bottrop (Kreisfreie Stadt) Manfred Busse
BRA Wesermarsch Kay Fuhrmann
BRA Wesermarsch Matthias Feldhoff
BRA Wesermarsch (nur Mellum) Volker Bohnet
BRB Brandenburg an der Havel Thomas Hellwig
BS Braunschweig (Kreisfreie Stadt) Günter Brombach
BS Braunschweig (Kreisfreie Stadt) Friedemann Arndt
BT Bayreuth Andreas Hahn
BT Bayreuth Jannik Jansons
BT* Bayreuth (Kreisfreie Stadt) Andreas Hahn
BT* Bayreuth Jannik Jansons
BZ Bautzen Dietmar Sperling
BZ Bautzen Markus Ritz
BZ Bautzen Winfried Nachtigall
C Chemnitz (Kreisfreie Stadt) Eberhard Flöter
C Chemnitz (Kreisfreie Stadt) Jens Börner
C Chemnitz (Kreisfreie Stadt) Rico Spangenberg
CB Cottbus (Kreisfreie Stadt) Steve Klasan
CE Celle Colin Pielsticker
CE Celle Reinhard Gerken
CHA Cham Peter Zach
CLP Cloppenburg Josef Schnötke
CLP Cloppenburg Thomas Munk
CO Coburg Bastian Forkel
CO Coburg Sebastian Lehmeier
CO Coburg Urs Leuthäusser
CO* Coburg (Kreisfreie Stadt) Bastian Forkel
CO* Coburg (Kreisfreie Stadt) Sebastian Lehmeier
CO* Coburg (Kreisfreie Stadt) Urs Leuthäusser
COC Cochem-Zell Christian Dietzen
COC Cochem-Zell Karl-Heinz Heyne
COE Coesfeld Andreas Leistikow
CUX Cuxhaven Jörn Wildberger
CUX Cuxhaven Jürgen Ludwig
CW Calw Marc Förschler
D Düsseldorf (Kreisfreie Stadt) Elmar Kottolinsky
D Düsseldorf (Kreisfreie Stadt) Jürgen Schumann
DA Darmstadt-Dieburg Georg Schneider
DA Darmstadt-Dieburg Thomas Steiger
DA Darmstadt-Dieburg Wolfgang Heimer
DA* Darmstadt (Kreisfreie Stadt) Heinz Hauck
DAH Dachau Hartmut Lichti
DAH Dachau Manfred Kühn
DAH Dachau Markus Jais
DAN Lüchow-Dannenberg Bernd Schulze
DAN Lüchow-Dannenberg Christoph Siems-Wedhorn
DAN Lüchow-Dannenberg Hans-Jürgen Kelm
DAN Lüchow-Dannenberg Maike Dankelmann
DAU Vulkaneifel Christian Dietzen
DAU Vulkaneifel Karl-Heinz Heyne
DBR Bad Doberan Roland Neumann
DD Dresden (Kreisfreie Stadt) Andreas Knoll
DD Dresden (Kreisfreie Stadt) Frank Schmidt
DD Dresden (Kreisfreie Stadt) Jens-Peter Pätzold
DE Dessau-Roßlau (Kreisfreie Stadt) Fritz Hertel
DEG Deggendorf Walter Hanschitz-Jandl
DEL Delmenhorst (Kreisfreie Stadt) Volker Bohnet
DGF Dingolfing-Landau Burkhard Werthmann
DH Diepholz Christopher König
DH Diepholz Ludger Frye
DLG Dillingen a. d. Donau Jürgen Scupin
DLG Dillingen a. d. Donau Konrad Güthner
DLG Dillingen a. d. Donau Tobias Epple
DLG Dillingen a. d. Donau Ulrich Mäck
DM Demmin Friedrich Eidam
DN Düren Oliver Krischer
DO Dortmund (Kreisfreie Stadt) Erich Kretzschmar
DO Dortmund (Kreisfreie Stadt) Robin Kretzschmar
DON Donau-Ries Jürgen Scupin
DU Duisburg (Kreisfreie Stadt) Patrick Kretz
DU Duisburg (Kreisfreie Stadt) Tobias Rautenberg
DÜW Bad Dürkheim Fabian Bindrich
DÜW Bad Dürkheim Volker Schmidt
E Essen (Kreisfreie Stadt) Patrick Kretz
EA Eisenach (Kreisfreie Stadt) Andreas Goedecke
EBE Ebersberg Elmar Witting
ED Erding Elmar Witting
EE Elbe-Elster Reinhard Möckel
EF Erfurt (Kreisfreie Stadt) Stefan Frick
EI Eichstätt Markus Römhild
EI Eichstätt Peter Krause
EIC Eichsfeld Andreas Goedecke
EL Emsland Axel Degen
EL Emsland Brigitte Hebler
EL Emsland Heiko Rebling
EL Emsland Volker Blüml
EM Emmendingen Daniel Kratzer
EM Emmendingen Manuel Jansen
EMD Emden (Kreisfreie Stadt) Torsten Penkert
EMS Rhein-Lahn-Kreis Ralf Busch
EN Ennepe-Ruhr-Kreis Jörg Nowakowski
ER Erlangen (Kreisfreie Stadt) Michael Bokämper
ER Erlangen (Kreisfreie Stadt) Lukas Sobotta
ER Erlangen (Kreisfreie Stadt) Stefan Hannabach
ER Erlangen (Kreisfreie Stadt) Ronald Stoyan
ERB Odenwaldkreis Jörg Lippmann
ERH Erlangen-Höchstadt Michael Bokämper
ERH Erlangen-Höchstadt Kathrin Weber
ERH Erlangen-Höchstadt Harald Schott
ERH Erlangen-Höchstadt Ronald Stoyan
ERZ Erzgebirgskreis Rico Spangenberg
ERZ Erzgebirgskreis Thomas Hallfarth
ERZ Erzgebirgskreis Udo Kolbe
ES Esslingen Daniel Kratzer
ESW Werra-Meißner-Kreis Guntram Börner
ESW Werra-Meißner-Kreis Jasper Myles
ESW Werra-Meißner-Kreis Jörg Brauneis
EU Euskirchen Erik Esser
EU Euskirchen Norbert Wittling
F Frankfurt am Main (Kreisfreie Stadt) Andreas Malten
F Frankfurt am Main (Kreisfreie Stadt) Ingo Rösler
F Frankfurt am Main (Kreisfreie Stadt) Karl-Heinz Grass
FB Wetteraukreis Cedric Kleinert
FB Wetteraukreis Gerd Bauschmann
FB Wetteraukreis Stefan Stübing
FB Wetteraukreis Sven-Erik Wagner
FB Wetteraukreis Thomas Sacher
FB Wetteraukreis Udo Seum
FD Fulda Christof Wende
FD Fulda Georg Rüppel
FD Fulda Horst Bachmann
FDS Freudenstadt Marc Förschler
FF Frankfurt (Oder) (Kreisfreie Stadt) Franco Ehlert
FF Frankfurt (Oder) (Kreisfreie Stadt) Mia-Lana Lührs
FFB Fürstenfeldbruck Johannes Strehlow
FG Mittelsachsen Eberhard Flöter
FG Mittelsachsen Marko Olias
FG Mittelsachsen Udo Kolbe
FL Flensburg (Kreisfreie Stadt) Bernd Koop
FN Bodenseekreis Detlef Koch
FN Bodenseekreis Georg Heine
FN Bodenseekreis Gernot Segelbacher
FN Bodenseekreis Harald Jacoby
FN Bodenseekreis Lisa Maier
FN Bodenseekreis Stefan Werner
FN Bodenseekreis Stephan Trösch
FO Forchheim Michael Bokämper
FO Forchheim Ronald Stoyan
FO Forchheim Harald Schott
FO Forchheim Lukas Sobotta
FR Breisgau-Hochschwarzwald Daniel Kratzer
FR Breisgau-Hochschwarzwald Gernot Segelbacher
FR Breisgau-Hochschwarzwald Jan Daniels-Trautner
FR* Freiburg im Breisgau (Stadtkreis) Daniel Kratzer
FR* Freiburg im Breisgau (Stadtkreis) Gernot Segelbacher
FR* Freiburg im Breisgau (Stadtkreis) Jan Daniels-Trautner
FRG Freyung-Grafenau Rainer Simonis
FRG Freyung-Grafenau Simon Thorn
FRI Friesland Andreas Michalik
FRI Friesland Matthias Feldhoff
FS Freising Christian Brummer
FS Freising Elmar Witting
FS Freising Julia Wittmann
FS Freising Thomas Großmann
FT Frankenthal (Pfalz) (Kreisfreie Stadt) Volker Schmidt
Fürth Thomas Rödl
FÜ* Fürth (Kreisfreie Stadt) Thomas Rödl
G Gera (Kreisfreie Stadt) Frank Radon
G Gera (Kreisfreie Stadt) Klaus Lieder
GAP Garmisch-Partenkirchen Hans-Joachim Fünfstück
GAP Garmisch-Partenkirchen Ingo Weiß
GAP Garmisch-Partenkirchen Mathias Putze
GAP Garmisch-Partenkirchen Stefan Kluth
GAP Garmisch-Partenkirchen Thomas Guggemoos
GE Gelsenkirchen (Kreisfreie Stadt) Matthias Bussen
GER Germersheim Fabian Bindrich
GER Germersheim Thomas Dolich
GF Gifhorn Günter Brombach
GG Groß-Gerau Josef Kreuziger
GG Groß-Gerau Matthias Werner
GG Groß-Gerau Natascha Schütze
GG Groß-Gerau Thomas Langenberg
GG Groß-Gerau Wolfgang Mayer
GI Gießen Matthias Korn
GI Gießen Sven-Erik Wagner
GL Rheinisch-Bergischer Kreis Reiner Schmiegelt
GL Rheinisch-Bergischer Kreis Thomas Stumpf
GM Oberbergischer Kreis Karl-Heinz Salewski
GM Oberbergischer Kreis Ralph Schöpwinkel
Göttingen Béla Bartsch
Göttingen Christoph Grüneberg
Göttingen Malte Georg
GP Göppingen Wolfgang Lissak
GR Görlitz Markus Ritz
GR Görlitz Steffen Koschkar
GRZ Greiz Frank Radon
GRZ Greiz Klaus Lieder
GS Goslar Günter Brombach
GS Goslar Michael Müller
GT Gütersloh Frank Püchel-Wieling
GT Gütersloh Helma Mensing
GTH Gotha Mario Hofmann
GTH Gotha Stefan Frick
Güstrow Joachim Loose
Güstrow Roland Neumann
GZ Günzburg Konrad Güthner
GZ Günzburg Stefan Böhm
GZ Günzburg Tobias Epple
GZ Günzburg Ulrich Mäck
H Hannover (Region) Colin Pielsticker
H Hannover (Region) Jürgen Schumann
H Hannover (Region) Konrad Thye
H Hannover (Region) Matthias Risch
H Hannover (Region) Thomas Brandt
HA Hagen (Kreisfreie Stadt) Andreas Welzel
HAL Halle (Saale) (Kreisfreie Stadt) Jasper Wehrmann
HAL Halle (Saale) (Kreisfreie Stadt) Martina Hoffmann
HAM Hamm (Kreisfreie Stadt) Marvin Fehn
HAS Haßberge Dietmar Will
HB Bremen (Freie Hansestadt) Thomas Kuppel
HB Bremen (Freie Hansestadt) Werner Eikhorst
HBh Bremerhaven (Kreisfreie Stadt) Jörn Wildberger
HBN Hildburghausen Fred Rost
HD Rhein-Neckar-Kreis Armin Konrad
HD Rhein-Neckar-Kreis Michael Wink
HD Rhein-Neckar-Kreis Michael Wink
HD* Heidelberg (Stadtkreis) Ulrich Mahler
HD Heidelberg (Stadtkreis) Armin Konrad
HDH Heidenheim Bernd Engelhart
HDH Heidenheim Markus Schmid
HDH Heidenheim Walter Beissmann
HE Helmstedt Béla Bartsch
HE Helmstedt Günter Brombach
HEF Hersfeld-Rotenburg Georg Rüppel
HEI Dithmarschen Martin Kühn
HELG Helgoland Elmar Ballstaedt
HELG Helgoland Jochen Dierschke
HELG Helgoland Volker Dierschke
HER Herne (Kreisfreie Stadt)  
HF Herford Eckhard Möller
HF Herford Klaus Nottmeyer
HF Herford Thomas Weigel
HG Hochtaunuskreis Gerrit Rohleder
HG Hochtaunuskreis Jörg Hahnenbruch
HGW Greifswald (Kreisfreie Stadt) Friedrich Eidam
HH Hamburg (Kreisfreie Stadt) Alexander Mitschke
HH Hamburg (Kreisfreie Stadt) Bernhard Kondziella
HH Hamburg (Kreisfreie Stadt) Guido Teenck
HH Hamburg (Kreisfreie Stadt) Martin Fichtler
HI Hildesheim Alistair Hill
HI Hildesheim Kathrin Beelte
HI Hildesheim Manfred Weinhold
HK Heidekreis Thorsten Hellberg
HL Lübeck (Kreisfreie Stadt) Nora Wuttke
HM Hameln-Pyrmont Armin Kreusel
HN Heilbronn Bernd Zoldahn
HN Heilbronn Henning Mehrgott
HN Heilbronn Jochen Fischer
HN Heilbronn Ralf Gramlich
HN* Heilbronn (Stadtkreis) Bernd Zoldahn
HN* Heilbronn (Stadtkreis) Henning Mehrgott
HN* Heilbronn (Stadtkreis) Jochen Fischer
HN* Heilbronn (Stadtkreis) Ralf Gramlich
HO Hof Ralf Bayer
HO* Hof (Kreisfreie Stadt) Ralf Bayer
HOL Holzminden Gunnar Jacobs
HOL Holzminden Ulrich Jürgens
HOM Saarpfalz-Kreis Christoph Braunberger
HOM Saarpfalz-Kreis Norbert Roth
HOM Saarpfalz-Kreis Rolf Klein
HOM Saarpfalz-Kreis Sebastian Kiepsch
HP Bergstraße Christian Zurek
HP Bergstraße Josef Kreuziger
HP Bergstraße Peter Petermann
HP Bergstraße Wolfgang Mayer
HR Schwalm-Eder-Kreis Andrea Krüger-Wiegand
HR Schwalm-Eder-Kreis Christian Gelpke
HR Schwalm-Eder-Kreis Horst Schaub
HR Schwalm-Eder-Kreis Manfred Gunia
HR Schwalm-Eder-Kreis Stefan Stübing
HRO Rostock (Kreisfreie Stadt) Roland Neumann
HS Heinsberg Laurin Temme
HS Heinsberg Martin Temme
HSK Hochsauerlandkreis Franz-Josef Stein
HSK Hochsauerlandkreis Friedhelm Schnurbus
HST Stralsund (Kreisfreie Stadt) Michael Tetzlaff
HVL Havelland Bert Jahnke
HVL Havelland Martin Miethke
HVL Havelland Thomas Heinicke
HWI Wismar (Kreisfreie Stadt) Burkhard Freitag
HX Höxter Gunnar Jacobs
HX Höxter Ulrich Jürgens
HZ Harz Frank Weihe
IK Ilm-Kreis Günter Ehrsam
IK Ilm-Kreis Stefan Frick
IN Ingolstadt (Kreisfreie Stadt) Peter Krause
IZ Steinburg Bernd Koop
J Jena (Kreisfreie Stadt) Frank Radon
J Jena (Kreisfreie Stadt) Holger Kirschner
JL Jerichower Land Stefan Fischer
JL Jerichower Land Sven Königsmark
JL Jerichower Land Thomas Hellwig
K Köln (Kreisfreie Stadt) Andreas Skibbe
K Köln (Kreisfreie Stadt) Norbert Wittling
KA Karslruhe Christian Stohl
KA Karlsruhe Ulrich Mahler
KA* Karlsruhe (Stadtkreis) Christian Stohl
KB Waldeck-Frankenberg Bastian Meise
KB Waldeck-Frankenberg Jürgen Becker
KB Waldeck-Frankenberg Michael Wimbauer
KB Waldeck-Frankenberg Simon Fabian Becker
KC Kronach Thomas Stahl
KE Kempten (Allgäu) (Kreisfreie Stadt) Dietmar Walter
KE Kempten (Allgäu) (Kreisfreie Stadt) Kilian Weixler
KEH Kelheim Martin Gabriel
KF Kaufbeuren (Kreisfreie Stadt) Kilian Weixler
KG Bad Kissingen Matthias Franz
KH Bad Kreuznach Alexander Neu
KI Kiel (Kreisfreie Stadt) Bernd Koop
KIB Donnersbergkreis Volker Schmidt
KL Kaiserslautern Norbert Roth
KL Kaiserslautern Peter Ramachers
KL* Kaiserslautern (Kreisfreie Stadt) Norbert Roth
KL* Kaiserslautern (Kreisfreie Stadt) Peter Ramachers
KLE Kleve Johannes Lomme
KLE Kleve Peter de Vries
KLE Kleve Stefan R. Sudmann
KN Konstanz Georg Heine
KN Konstanz Gernot Segelbacher
KN Konstanz Harald Jacoby
KN Konstanz Lisa Maier
KN Konstanz Stefan Werner
KN Konstanz Stephan Trösch
KO Koblenz (Kreisfreie Stadt) Ewald Lippok
KO Koblenz (Kreisfreie Stadt) Mathias Jönck
KR Krefeld (Kreisfreie Stadt) Patrick Kretz
KR Krefeld (Kreisfreie Stadt) Veronika Huisman-Fiegen
KS Kassel Martin Fichtler
KS* Kassel (Kreisfreie Stadt) Martin Fichtler
KT Kitzingen Stephan Kneitz
KU Kulmbach Andreas Hahn
KÜN Hohenlohekreis Daniel Kratzer
KUS Kusel Norbert Roth
KUS Kusel Peter Ramachers
KYF Kyffhäuserkreis Andreas Goedecke
KYF Kyffhäuserkreis Herbert Grimm
L Leipzig Gunter Ehlers
L Leipzig Simone Grüttner
L Leipzig Susanne Ulbrich
L* Leipzig (Kreisfreie Stadt) Gunter Ehlers
L* Leipzig (Kreisfreie Stadt) Simone Grüttner
LA Landshut Christian Brummer
LA Landshut Susanne Rieck
LA Landshut Thomas Großmann
LA* Landshut (Kreisfreie Stadt) Christian Brummer
LA* Landshut (Kreisfreie Stadt) Susanne Rieck
LA* Landshut (Kreisfreie Stadt) Thomas Großmann
LAU Nürnberger Land Jan Brinke
LB Ludwigsburg Jochen Völlm
LB Ludwigsburg Konrad Gaus
LB Ludwigsburg Ronald Meinert
LD Landau in der Pfalz Fabian Bindrich
LD Landau in der Pfalz Ulf Janz
LDK Lahn-Dill-Kreis Jan Heckmann
LDK Lahn-Dill-Kreis Matthias Korn
LDK Lahn-Dill-Kreis Ralf Busch
LDS Dahme-Spreewald Reinhard Möckel
LDS Dahme-Spreewald Thomas Noah
LDS Dahme-Spreewald Toni Becker
LER Leer Torsten Penkert
LEV Leverkusen (Kreisfreie Stadt) Daniel König
LG Lüneburg Christine Horn
LG Lüneburg Dave Mc Adams
LG Lüneburg Heiko Rahlfs
LG Lüneburg Jann Wübbenhorst
LI Lindau (Bodensee) Georg Heine
LI Lindau (Bodensee) Gernot Segelbacher
LI Lindau (Bodensee) Harald Jacoby
LI Lindau (Bodensee) Jörg Günther
LI Lindau (Bodensee) Stefan Werner
LI Lindau (Bodensee) Stephan Trösch
LIF Lichtenfels Bernd Flieger
LIF Lichtenfels Thomas Büttel
LIF Lichtenfels Thomas Stahl
LIP Lippe Holger Sonnenburg
LIP Lippe Matthias Füller
LL Landsberg am Lech Ingo Weiß
LL Landsberg am Lech Johannes Strehlow
LL Landsberg am Lech Josef Willy
LL Landsberg am Lech Robert Kugler
LM Limburg-Weilburg Adam Reifenberg
LM Limburg-Weilburg Benjamin Zabel
LM Limburg-Weilburg Ferdinand Muth
LM Limburg-Weilburg Johann Herzer
Lörrach Daniel Kratzer
LOS Oder-Spree Bernd Heuer
LOS Oder-Spree Franco Ehlert
LOS Oder-Spree Toni Becker
LU Ludwigshafen am Rhein (Kreisfreie Stadt) Thomas Dolich
LU Ludwigshafen am Rhein (Kreisfreie Stadt) Volker Schmidt
LUX Luxemburg Patric Lorgé
LWL Ludwigslust Eckhard Steffen
LWL Ludwigslust Reiner Schmahl
M München Elmar Witting
M München Julia Wittmann
M* München (Kreisfreie Stadt) Elmar Witting
M* München (Kreisfreie Stadt) Julia Wittmann
MA Mannheim (Stadtkreis) Armin Konrad
MA Mannheim (Stadtkreis) Michael Wink
MB Miesbach Florian Bossert
MB Miesbach Florian Busl
MB Miesbach Franz Heigl
MB Miesbach Wolfgang Hiller
MD Magdeburg (Kreisfreie Stadt) Björn Schäfer
MD Magdeburg (Kreisfreie Stadt) Mario Schulz
ME Mettmann Elmar Kottolinsky
ME Mettmann Kai Kruse
MEI Meißen Jakob Reif
MEI Meißen Markus Ritz
MG Mönchengladbach (Kreisfreie Stadt) Daniel Hubatsch
MG Mönchengladbach (Kreisfreie Stadt) Markus Hubatsch
MH Mülheim an der Ruhr (Kreisfreie Stadt) Patrick Kretz
MI Minden-Lübbecke Christopher König
MIL Miltenberg Siegmar Hartlaub
MIL Miltenberg Volker Probst
MK Märkischer Kreis Andreas Welzel
MK Märkischer Kreis Elmar Ballstaedt
MKK Main-Kinzig-Kreis Ralf Sauerbrei
MKK Main-Kinzig-Kreis Tobias Erik Reiners
MM Memmingen (Kreisfreie Stadt) Josef Schlögel
MM Memmingen (Kreisfreie Stadt) Ulrich Grösser
MM Memmingen (Kreisfreie Stadt) Wolfgang Einsiedler
MN Unterallgäu Georg Heine
MN Unterallgäu Josef Schlögel
MN Unterallgäu Ulrich Grösser
MN Unterallgäu Wolfgang Einsiedler
MOL Märkisch-Oderland Franco Ehlert
MOL Märkisch-Oderland Simone Müller
MOS Neckar-Odenwald-Kreis Elmar Werling
MOS Neckar-Odenwald-Kreis Frank Laier
MR Marburg-Biedenkopf Christian Heuck
MR Marburg-Biedenkopf Stefan Wagner
MR Marburg-Biedenkopf Tobias Ochmann
MS Münster (Kreisfreie Stadt) Andreas Leistikow
MS Münster (Kreisfreie Stadt) Jonas Brüggeshemke
MS Münster (Kreisfreie Stadt) Laurin Temme
MS Münster (Kreisfreie Stadt) Moritz Meinken
MS Münster (Kreisfreie Stadt) Nikolas Prior
MSH Mansfeld-Südharz Andreas Timm
MSP Main-Spessart Stephan Kneitz
MST Mecklenburg-Strelitz Klaus-Jürgen Donner
MST Mecklenburg-Strelitz Michael Tetzlaff
MTK Main-Taunus-Kreis Elias Barnickel
MTK Main-Taunus-Kreis Matthias Fehlow
MTK Main-Taunus-Kreis Michael Orf
Mühldorf a. Inn Alexander Scholz
MÜR Müritz Klaus-Jürgen Donner
MYK Mayen-Koblenz Ewald Lippok
MYK Mayen-Koblenz Jannik Schlicht
MYK Mayen-Koblenz Mathias Jönck
MZ Mainz-Bingen Alexander Neu
MZ* Mainz (Kreisfreie Stadt) Alexander Neu
MZG Merzig-Wadern Christoph Braunberger
MZG Merzig-Wadern Norbert Roth
MZG Merzig-Wadern Rolf Klein
MZG Merzig-Wadern Sebastian Kiepsch
N Nürnberg (Kreisfreie Stadt) Thomas Rödl
NB Neubrandenburg (Kreisfreie Stadt) Klaus-Jürgen Donner
ND Neuburg-Schrobenhausen Peter Krause
NDH Nordhausen Andreas Goedecke
NE Rhein-Kreis Neuss Daniel Kemper
NE Rhein-Kreis Neuss Klaus Wyrich
NEA Neustadt a. d. Aisch-Bad Windsheim Matthias Bull
NEA Neustadt a. d. Aisch-Bad Windsheim Rainer Bull
NES Rhön-Grabfeld Matthias Franz
NES Rhön-Grabfeld Thomas Kuhn
NEW Neustadt a. d. Waldnaab Erwin Möhrlein
NEW Neustadt a. d. Waldnaab Gabi Lingl
NEW Neustadt a. d. Waldnaab Hubert Anton
NEW Neustadt a. d. Waldnaab Sabine Kastner
NF Nordfriesland Martin Kühn
NI Nienburg (Weser) Jens Rösler
NI Nienburg (Weser) Klaus Boße
NI Nienburg (Weser) Thomas Brandt
NK Neunkirchen Christoph Braunberger
NK Neunkirchen Norbert Roth
NK Neunkirchen Rolf Klein
NK Neunkirchen Sebastian Kiepsch
NM Neumarkt i. d. OPf. Robert Selch
NMS Neumünster (Kreisfreie Stadt) Bernd Koop
NOH Grafschaft Bentheim Günter Niehaus
NOH Grafschaft Bentheim Jan-Harm Mülstegen
NOM Northeim Béla Bartsch
NOM Northeim Christoph Grüneberg
NOM Northeim Malte Georg
NR Neuwied Antonius Kunz
NR Neuwied Jannik Schlicht
NR Neuwied Mathias Jönck
NU Neu-Ulm Konrad Güthner
NU Neu-Ulm Stefan Böhm
NU Neu-Ulm Tobias Epple
NU Neu-Ulm Ulrich Mäck
NVP Nordvorpommern Norman Donner
NW Neustadt an der Weinstraße (Kreisfreie Stadt) Fabian Bindrich
NW Neustadt an der Weinstraße (Kreisfreie Stadt) Volker Schmidt
NWM Nordwestmecklenburg Burkhard Freitag
NWM Nordwestmecklenburg Nora Wuttke
OA Oberallgäu Dietmar Walter
OA Oberallgäu Georg Heine
OA Oberallgäu Kilian Weixler
OAL Ostallgäu Jürgen Knee
OAL Ostallgäu Kilian Weixler
OB Oberhausen (Kreisfreie Stadt) Michael Tomec
OD Stormarn Alexander Mitschke
OD Stormarn Bernhard Kondziella
OD Stormarn Guido Teenck
OD Stormarn Nora Wuttke
OE Olpe Matthias Klein
OF Offenbach Andreas Malten
OF Offenbach Joshua Mader
OF Offenbach Peter Erlemann
OF* Offenbach am Main (Kreisfreie Stadt) Andreas Malten
OF* Offenbach am Main (Kreisfreie Stadt) Joshua Mader
OF* Offenbach am Main (Kreisfreie Stadt) Peter Erlemann
OG Ortenaukreis Daniel Kratzer
OG Ortenaukreis Marc Förschler
OH Ostholstein Bernd Koop
OHA Osterode am Harz Eckhard Garve
OHV Oberhavel Marion Szindlowski
OHV Oberhavel Peter Pakull
OHZ Osterholz Frank Bachmann
OHZ Osterholz Till Jonas Linke
OL Oldenburg (Oldenburg) Kay Fuhrmann
OL Oldenburg (Oldenburg) Volker Bohnet
OL* Oldenburg (Oldenburg) (Kreisfreie Stadt) Kay Fuhrmann
OL* Oldenburg (Oldenburg) (Kreisfreie Stadt) Volker Bohnet
OPR Ostprignitz-Ruppin Stefan Fischer
OS Osnabrück Axel Degen
OS Osnabrück Volker Blüml
OS* Osnabrück (Kreisfreie Stadt) Axel Degen
OS* Osnabrück (Kreisfreie Stadt) Volker Blüml
OSL Oberspreewald-Lausitz Reinhard Möckel
OSL Oberspreewald-Lausitz Thomas Noah
OVP Ostvorpommern Friedrich Eidam
P Potsdam (Kreisfreie Stadt) Karsten Siems
P Potsdam (Kreisfreie Stadt) Lukas Pelikan
PA Passau Florian Marchner
PA* Passau (Kreisfreie Stadt) Florian Marchner
PAF Pfaffenhofen a. d. Ilm Christian Huber
PAN Rottal-Inn Florian Marchner
PB Paderborn Christian Venne
PCH Parchim Klaus-Dieter Feige
PE Peine Alistair Hill
PE Peine Günter Brombach
PE Peine Kathrin Beelte
PE Peine Manfred Weinhold
PF Enzkreis Martin Boschert (kommissarisch)
PF Enzkreis Michael Wink
PF* Pforzheim (Stadtkreis) Martin Boschert (kommissarisch)
PF* Pforzheim (Stadtkreis) Michael Wink
PI Pinneberg Alexander Mitschke
PI Pinneberg Bernhard Kondziella
PI Pinneberg Guido Teenck
PIR Sächsische Schweiz-Osterzgebirge Frank Schmidt
PIR Sächsische Schweiz-Osterzgebirge Markus Ritz
PIR Sächsische Schweiz-Osterzgebirge Stefan Jurgeit
PLÖ Plön Bernd Koop
PM Potsdam-Mittelmark Bernd Ratzke
PM Potsdam-Mittelmark Karsten Siems
PM Potsdam-Mittelmark Lukas Pelikan
PM Potsdam-Mittelmark Peter Schubert
PM Potsdam-Mittelmark Thomas Hellwig
PR Prignitz Thomas Heinicke
PS Südwestpfalz Norbert Roth
PS* Pirmasens (Kreisfreie Stadt) Norbert Roth
R Regensburg Kirsten Krätzel
R Regensburg Sönke Tautz
R* Regensburg (Kreisfreie Stadt) Kirsten Krätzel
R* Regensburg (Kreisfreie Stadt) Sönke Tautz
RA Rastatt Marc Förschler
RA Rastatt Martin Boschert
RD Rendsburg-Eckernförde Bernd Koop
RE Recklinghausen Thomas Wiesner
REG Regen Simon Thorn
RH Roth Markus Römhild
RO Rosenheim Sabine Pröls
RO Rosenheim Stefan Tewinkel
RO Rosenheim Walter Mandl
RO Rosenheim Nikolas Mandl
RO* Rosenheim (Kreisfreie Stadt) Sabine Pröls
RO* Rosenheim (Kreisfreie Stadt) Walter Mandl
RO* Rosenheim (Kreisfreie Stadt) Nikolas Mandl
ROW Rotenburg (Wümme) Moritz Otten
ROW Rotenburg (Wümme) Robin Maares
RP Rhein-Pfalz-Kreis Thomas Dolich
RP Rhein-Pfalz-Kreis Volker Schmidt
RS Remscheid (Kreisfreie Stadt) Rainer Mönig
RT Reutlingen Albrecht Gorthner
RT Reutlingen Andreas Hachenberg
RT Reutlingen Nils Anthes
RÜD Rheingau-Taunus-Kreis Elias Barnickel
RÜD Rheingau-Taunus-Kreis Heinz Rosenberg
RÜD Rheingau-Taunus-Kreis Johannes Reufenheuser
RÜD Rheingau-Taunus-Kreis Martin Schnell
RÜG Rügen Thomas Heinicke
RV Ravensburg Georg Heine
RV Ravensburg Gernot Segelbacher
RV Ravensburg Harald Jacoby
RV Ravensburg Lisa Maier
RV Ravensburg Stefan Werner
RV Ravensburg Stephan Trösch
RV Ravensburg Ulrich Grösser
RV Ravensburg Wolfgang Einsiedler
RW Rottweil Joachim Gommel
RZ Herzogtum Lauenburg Alexander Mitschke
RZ Herzogtum Lauenburg Bernhard Kondziella
RZ Herzogtum Lauenburg Guido Teenck
RZ Herzogtum Lauenburg Nora Wuttke
S Stuttgart (Stadtkreis) Klaus Lachenmaier
S Stuttgart (Stadtkreis) Michael Schmolz
SAD Schwandorf Wolfgang Hermann
SAW Altmarkkreis Salzwedel Renate Holzäpfel
SB Saarbrücken (Regionalverband) Christoph Braunberger
SB Saarbrücken (Regionalverband) Norbert Roth
SB Saarbrücken (Regionalverband) Rolf Klein
SB Saarbrücken (Regionalverband) Sebastian Kiepsch
SC Schwabach (Kreisfreie Stadt) Thomas Rödl
SDL Stendal Johannes Braun
SDL Stendal Stefan Fischer
SDL Stendal Torsten Friedrichs
SE Segeberg Alexander Mitschke
SE Segeberg Bernd Koop
SE Segeberg Bernhard Kondziella
SE Segeberg Guido Teenck
SG Solingen (Kreisfreie Stadt) Rainer Mönig
SHA Schwäbisch Hall Detlef Wucherpfennig
SHG Schaumburg Thomas Brandt
SHK Saale-Holzland-Kreis Frank Radon
SHL Suhl (Kreisfreie Stadt) Andreas Goedecke
SI Siegen-Wittgenstein Gerrit Rohleder
SI Siegen-Wittgenstein Thomas Sauer
SIG Sigmaringen Georg Heine
SIG Sigmaringen Robert Morgen
SIM Rhein-Hunsrück-Kreis Ewald Lippok
SIM Rhein-Hunsrück-Kreis Ralf Busch
SK Saalekreis Martin Schulze
SK Saalekreis Martina Hoffmann
SK Saalekreis Udo Schwarz
SL Schleswig-Flensburg Bernd Koop
SLF Saalfeld-Rudolstadt Fred Rost
SLK Salzlandkreis Tom Wulf
SLK Salzlandkreis Uwe Nielitz
SLS Saarlouis Christoph Braunberger
SLS Saarlouis Norbert Roth
SLS Saarlouis Rolf Klein
SLS Saarlouis Sebastian Kiepsch
SM Schmalkalden-Meiningen Andreas Goedecke
SM Schmalkalden-Meiningen Christian Groß
SN Schwerin (Kreisfreie Stadt) Klaus-Jürgen Papke
SO Soest Ralf Joest
SOK Saale-Orla-Kreis Frank Radon
SÖM Sömmerda Stefan Frick
SON Sonneberg Fred Rost
SP Speyer (Kreisfreie Stadt) Volker Schmidt
SPN Spree-Neiße Ronald Beschow
SPN Spree-Neiße Steve Klasan
SPN Spree-Neiße Thomas Noah
SR Straubing-Bogen Sönke Tautz
SR* Straubing (Kreisfreie Stadt) Sönke Tautz
ST Steinfurt Christopher König
ST Steinfurt Robert Tüllinghoff
STA Starnberg Gerhard Huber
STA Starnberg Ingo Weiß
STA Starnberg Johannes Strehlow
STA Starnberg Peter Brützel
STD Stade Alexander Mitschke
STD Stade Bernhard Kondziella
STD Stade Gerd-Michael Heinze
STD Stade Guido Teenck
STD Stade Jürgen Ludwig
STD Stade Uwe Andreas
SU Rhein-Sieg-Kreis Darius Stiels
SU Rhein-Sieg-Kreis Jörg Jansmann
SU Rhein-Sieg-Kreis Ralph Schöpwinkel
SÜW Südliche Weinstraße Ulf Janz
SÜW Südliche Weinstraße Volker Schmidt
SW Schweinfurt Rita Schmitt
SW* Schweinfurt (Kreisfreie Stadt) Rita Schmitt
SZ Salzgitter (Kreisfreie Stadt) Günter Brombach
SZ Salzgitter (Kreisfreie Stadt) Friedemann Arndt
TBB Main-Tauber-Kreis Jochen Dehner
TBB Main-Tauber-Kreis Karl-Heinz Geier
TDO Nordsachsen Gunter Ehlers
TDO Nordsachsen Simone Grüttner
TDO Nordsachsen Susanne Ulbrich
TF Teltow-Fläming Bernd Ratzke
TF Teltow-Fläming Karsten Siems
TF Teltow-Fläming Peter Schubert
TF Teltow-Fläming Wolfgang Suckow
TIR Tirschenreuth Erwin Möhrlein
TIR Tirschenreuth Roland Bönisch
TIR Tirschenreuth Sabine Kastner
TÖL Bad Tölz-Wolfratshausen Andrea Arends
TÖL Bad Tölz-Wolfratshausen Ingo Weiß
TÖL Bad Tölz-Wolfratshausen Martin Thoma
TÖL Bad Tölz-Wolfratshausen Thomas Guggemoos
TR Trier-Saarburg Dominik Becker
TR Trier-Saarburg Karl-Heinz Heyne
TR* Trier (Kreisfreie Stadt) Dominik Becker
TR* Trier (Kreisfreie Stadt) Karl-Heinz Heyne
TS Traunstein Sabine Pröls
TS Traunstein Stefan Tewinkel
TS Traunstein Walter Mandl
TS Traunstein Nikolas Mandl
Tübingen Heiner Götz
Tübingen Nils Anthes
TUT Tuttlingen Georg Heine
TUT Tuttlingen Gernot Segelbacher
UE Uelzen Lars Wellmann
UE Uelzen Mirko Kandolf
UE Uelzen Thorsten Barduhn
UER Uecker-Randow Michael Tetzlaff
UH Unstrut-Hainich-Kreis Andreas Goedecke
UH Unstrut-Hainich-Kreis Joachim Blank
UL Alb-Donau-Kreis Konrad Güthner
UL Alb-Donau-Kreis Tobias Epple
UL* Ulm (Stadtkreis) Konrad Güthner
UL* Ulm (Stadtkreis) Tobias Epple
UM Uckermark Benjamin Herold
UM Uckermark Bodo Giering
UM Uckermark Lukas Pelikan
UM Uckermark Ulf Kraatz
UN Unna Bernhard Glüer
UN Unna Falko Prünte
V Vogtlandkreis Frank Müller
VB Vogelsbergkreis Axel Rockel
VB Vogelsbergkreis Cedric Kleinert
VB Vogelsbergkreis Malte Georg
VB Vogelsbergkreis Tilman Oeppert
VEC Vechta Ludger Frye
VEC Vechta Volker Blüml
VER Verden Hans-Joachim Winter
VER Verden Werner Eikhorst
VIE Viersen Daniel Hubatsch
VIE Viersen Markus Hubatsch
VIE Viersen Peter Kolshorn
VS Schwarzwald-Baar-Kreis Matthias Ebert
W Wuppertal (Kreisfreie Stadt) Rainer Mönig
WAF Warendorf Kristian Lilje
WAK Wartburgkreis Andreas Goedecke
WAK Wartburgkreis Christian Groß
WB Wittenberg Axel Schonert
WB Wittenberg Jens Noack
WB Wittenberg Martin Jordan
WE Weimar (Kreisfreie Stadt) Bernd Fröhlich
WE Weimar (Kreisfreie Stadt) Stefan Frick
WEN Weiden i. d. OPf. (kreisfreie Stadt) Gabi Lingl
WEN Weiden i. d. OPf. (kreisfreie Stadt) Sabine Kastner
WES Wesel Matthias Bussen
WES Wesel Thomas Traill
WF Wolfenbüttel Alistair Hill
WF Wolfenbüttel Friedemann Arndt
WF Wolfenbüttel Günter Brombach
WF Wolfenbüttel Kathrin Beelte
WF Wolfenbüttel Manfred Weinhold
WHV Wilhelmshaven (Kreisfreie Stadt) Andreas Michalik
WI Wiesbaden (Kreisfreie Stadt) Elias Barnickel
WI Wiesbaden (Kreisfreie Stadt) Heinz Rosenberg
WI Wiesbaden (Kreisfreie Stadt) Johannes Reufenheuser
WIL Bernkastel-Wittlich Christian Dietzen
WIL Bernkastel-Wittlich Karl-Heinz Heyne
WL Harburg Alexander Mitschke
WL Harburg Bernhard Kondziella
WL Harburg Guido Teenck
WL Harburg Volker Dierschke
WM Weilheim-Schongau Ingo Weiß
WM Weilheim-Schongau Johannes Strehlow
WM Weilheim-Schongau Thomas Guggemoos
WN Rems-Murr-Kreis Julian Lenz
WND St. Wendel Christoph Braunberger
WND St. Wendel Norbert Roth
WND St. Wendel Rolf Klein
WND St. Wendel Sebastian Kiepsch
WO Worms (Kreisfreie Stadt) Volker Schmidt
WOB Wolfsburg (Kreisfreie Stadt) Günter Brombach
WST Ammerland Andreas Knipping
WST Ammerland Kerstin Menke
WT Waldshut Gernot Segelbacher
WT Waldshut Rene Apel
WTM Wittmund Torsten Penkert
WTM Wittmund Simon Kiesé
Würzburg Jan Juffa
Würzburg Stephan Kneitz
WÜ* Würzburg (Kreisfreie Stadt) Jan Juffa
WÜ* Würzburg (Kreisfreie Stadt) Stephan Kneitz
WUG Weißenburg-Gunzenhausen Andreas Stern
WUG Weißenburg-Gunzenhausen Markus Römhild
WUN Wunsiedel i. Fichtelgebirge  
WW Westerwaldkreis Antonius Kunz
WW Westerwaldkreis Ralf Busch
Z Zwickau Dieter Kronbach
Z Zwickau Thomas Hallfarth
ZW Zweibrücken (Kreisfreie Stadt) Norbert Roth

Biolovision Sàrl (Switzerland), 2003-2021